Fairphone – telefon z wymiennymi komponentami.
To telefon komórkowy dla tych, którzy chcą czegoś zupełnie innego. Podczas gdy większość producentów telefonów co roku wypuszcza na rynek smartfony z najwyższej półki, Fairphone stara się osiągnąć to, czego nie udało się Google: sprzedać modułowy telefon komórkowy z wymiennymi komponentami.
Google nigdy nie odniósł sukcesu z Project Ara, a Fairphone jest w rzeczywistości w trzeciej generacji ze swoimi modułowymi smartfonami.
Fairphone 3.
Idea stojąca za Fairphone jest naprawdę bardzo dobra. Możesz łatwo samodzielnie wymienić komponenty i nie być zależnym od zakupu nowego telefonu komórkowego, gdy uznasz, że nadszedł czas na ulepszenie.
W pudełku znajduje się mały śrubokręt, za pomocą którego można rozkręcić telefon, aby uzyskać dostęp do wnętrza. Tutaj możesz wymienić części takie jak moduły kamer, zarówno przednią, jak i główną kamerę, głośnik, monitor i kamerę. Wymieniasz również moduł podstawowy, który składa się z silnika wibracyjnego, złącza USB-C i mikrofonu.
To, czego nie znajdziesz w pudełku, to w rzeczywistości ładowarka, kabel do ładowania i słuchawki.
Jest to oczywiście związane z naciskiem Fairphone na zrównoważony rozwój. Jest to dobry pomysł. Od lat w domu nie brakuje ładowarek, kabli i słuchawek.
Fairphone 3 nie emanuje kreatywnością dzięki projektowi, który jest stosunkowo nudny i wygląda jak każdy inny tani telefon komórkowy w czerni. Jedyną rzeczą jest tylna pokrywa z przezroczystego plastiku, która pozwala zobaczyć baterię i część wnętrza.
Specyfikacje również nie są uniwersalne, z układem Qualcomm Snapdragon 632, pamięcią 4G i 64 GB pamięci, którą można rozszerzyć za pomocą karty microSD.
5,65-calowy ekran to Full HD + w formacie 18: 9, a znajdziesz 12-megapikselowy aparat tylny i 8-megapikselowy aparat przedni.
Jak wspomniano powyżej, możesz ulepszyć więcej tych komponentów. Fairphone sprzedaje 48-megapikselowy czujnik aparatu za 60 euro i 16-megapikselowy aparat przedni za 35 euro, podczas gdy bateria i panel są tego samego typu.
Nie możesz wymienić chipsetu – ani ulepszyć pamięci.
Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest system operacyjny. Fairphone 3 został wydany z Androidem 9 na pokładzie, ale zanim Android 11 stanie się dostępny na rynku, pojawi się Fairphone z Androidem 10.
Oto jak to zrobić:
Jeśli chcesz na przykład zaktualizować lub wymienić uszkodzony element, możesz to łatwo zrobić, zdejmując tylną pokrywę.
Poniżej znajduje się 13 śrub, które odkręcasz dołączonym śrubokrętem. Należy również pamiętać o wyjęciu baterii przed rozpoczęciem.
Po odkręceniu śrubek wypchnij część ekranu od reszty telefonu, a z przodu uzyskasz dostęp do wymiennych elementów.
Tutaj każdy element jest wyraźnie oznaczony symbolem, dzięki czemu można łatwo znaleźć odpowiednią część. Złącza też są dobrze oznakowane i poluzowujesz je płaskim narzędziem lub np. paznokciem i mocno ściskasz kciukiem, aby je zamocować.
Ogólnie jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, jak łatwy i przystępny Fairphone wykonał ten proces, który na zwykłych smartfonach nie jest opcją dla przeciętnego użytkownika.
Wniosek.
Fairphone 3 to ciekawa koncepcja i może właśnie tak powinny wyglądać telefony komórkowe, z wymiennymi komponentami, jak w komputerze, zamiast za każdym razem wymieniać całość. Niestety, idea Fairphone 3 jest lepsza niż implementacja.
I tak wynika to oczywiście ze specyfikacji. Trudno jest skłonić ludzi do wyboru telefonu komórkowego, jeśli procesor znajduje się pośrodku, aparat jest w porządku, a ekran jest raczej blady, gdy opcje na rynku telefonowym są o wiele lepsze.